פנה אלינו
דף הבית
 
שאלות נפוצות
מטופלים ממליצים
מיקרים לדוגמא
 
מיגרנה
 
בעיות קשב וריכוז
 
אסטמה ובעיות נשימה
 
דלקות אוזניים
 
תסמונת המעי הרגיז
 
טיפול בזמן ההיריון
 
בעיית גזים אצל תינוקות
 
דלקות גרון חוזרות
 
פיברומיאלגיה
 
אלרגיה
 
 
 


שאלות

במה מטפלת ההומאופתיה?
כיצד אוכל לבחור הומאופת קלאסי מוסמך?
כמה זמן נמשך תהליך הריפוי ההומאופתי?
ממה מורכבות התרופות (הרמדי) ההומאופתיות?
האם ההומאופתיה בטוחה לטיפול בתינוקות ונשים בהריון?
קניתי תכשיר הומאופתי מהרוקח שלי, זה לא אותו הדבר?
הייתי אצל הומאופת שנתן לי ויטמינים ותוספי תזונה שלא עזרו
אמרו לי שהתרופות ההומאופתיות כ"כ מדוללות שיש להן רק אפקט פלצבו:
מה ההבדל בין ההומאופתיה הקלאסית לעומת ההומאופתיה המודרנית?
שכנה שלי קיבלה טיפול הומאופתי למיגרנות האם גם אני יכולה להשתמש באותה התרופה?

תשובות

במה מטפלת ההומאופתיה?

הרפואה ההומאופתית מטפלת באדם החולה ולא רק בסימפטומי המחלה החיצוניים, הטיפול מכוון לתת מענה לשורש הבעיה ולכן הוא יעיל מאוד לטיפול במגוון רב של מחלות פיזיות ונפשיות.
הבעיות הנפוצות ביותר בעקבותיהן מגיעים לטיפול הומאופתי הן:

טיפול בתינוקות: בעיות ביניקה, גזים, שלשולים ועציריות, בעיות עור, בקיעת שיניים קשה ועוד...

טיפול בילדים: דלקות אוזניים חוזרות, דלקות גרון חוזרות, בעיות במערכת הנשימה , בעיות שינה, אסטמה, בעיות קשב וריכוז, היפר אקטיביות, פחדים וחרדות, בעיות התפתחותיות ועוד...

טיפול במבוגרים: כאבי ראש ומגרנות, בעיות עור, בעיות במערכת הנשימה, בעיות במערכת העיכול, דלקות פרקים ,אלרגיות, חרדות ופחדים, עצבנות דיכאון, עייפות לא מוסברת, כאבי מחזור ותסמונת קדם ויסתית, בעיות במערכת השתן ובנרתיק, בעיות במחזור, בעיות פוריות, תופעות בגיל המעבר, בחילות בזמן ההיריון ועוד...

כיצד אוכל לבחור הומאופת קלאסי מוסמך?

הומאופתים קלאסיים צריכים לעבור מסלול הכשרה ארוך של 4 שנים לפחות, במהלכן ההומאופת לומד את הפילוסופיה ההומאופתית, את התרופות ההומאופתיות, ועובר סטאז' קליני מקיף, בנוסף לימודי ההומאופתיה הקלאסית כוללים קורסים באנטומיה פיזיולוגיה, פתולוגיות שונות ועוד.
הומאופתים העומדים בקריטריונים האלו רשומים באגודה הישראלית להומאופתיה קלאסית ומקבלים ממנה את התואר הבינלאומי R.C.HOM (registered classical homeopath) ושמותיהם מפורסמים ברשימת ההומאופתים המורשים באתר האינטרנט של האגודה. בנוסף חברי האגודה מחויבים לעבור הכשרות מידי פעם כדי להמשיך ולהעמיק את הידע בשיטת הטיפול. בשנים האחרונות קם גוף נוסף לפיקוח על התחום בשם "הלשכה למקצועות בריאות משלימים" המתפקד כארגון גג למקצועות הרפואה המשלימה, חברי האגודה להומאופתיה קלאסית עומדים גם בקריטריונים של גוף זה.
לכן לפני בחירת ההומאופת חשוב מאוד לברר היכן הוא למד והאם הוא חבר רשום באגודה הישראלית להומאופתיה קלאסית. בעיקר לאור העובדה שכיום ישנם מטפלים רבים שאינם הומאופתים קלאסיים ובכל זאת רושמים מרשמים הומאופתים בצורה לא נכונה.

כמה זמן נמשך תהליך הריפוי ההומאופתי?

תהליך הריפוי ההומאופתי אינדבדואלי ומשתנה בין מטופל למטופל, במקרים אקוטיים כמו דלקות גרון או דלקות אוזניים , התהליך יהיה מהיר מאוד ובדרך כלל נוכל לראות שינוי משמעותי כבר לאחר מספר שעות.
במקרים כרוניים זמן הריפוי משתנה ותלוי בסוג הפתולוגיה ממנה סובל המטופל, משך הזמן מאז תחילת המחלה, והטיפולים הקודמים שהאדם קיבל.
לכן כדי לענות על השאלה הזו עלי להבין את אופי הבעיה איתה הגיעה האדם לטיפול, סוג הפתולוגיה- כלומר האם הבעיה באה לידי ביטוי בעור או ברקמות עמוקות יותר, וסוג הטיפולים שהאדם קיבל בעבר לאותה הבעיה.

ממה מורכבות התרופות (הרמדי) ההומאופתיות?

ישנם כיום יותר מ-3000 תרופות הומאופתיות שמקורן בד"כ במינראלים שונים, צמחים שונים, ומרכיבים מן החי. הרמדי (תרופה) ההומאופתית עוברת תהליך של דילולים וניעורים שבמהלכו היא נפרדת מהחלק החומרי שלה ולכן בשימוש נכון היא אינה יכולה לגרום נזק או תופעות לוואי שונות.

האם ההומאופתיה בטוחה לטיפול בתינוקות ונשים בהריון ?

הטיפול ההומאופתי בטוח לגמרי לשימוש גם בנשים בהריון ותינוקות, התרופות ההומאופתיות עדינות מאוד ונטולות חומרים כימיים ולכן בטוחות לגמרי לשימוש במצבים אלו.

קניתי תכשיר הומאופתי מהרוקח שלי, זה לא אותו הדבר?

כיום כמעט בכל בית מרקחת ניתן לקנות תרופות המתיימרות להיות הומאופתיות, תהליך התאמת הרמדי הנכונה למטופל הוא מורכב מאוד, במהלך הטיפול ההומאופתי עלי לאבחן בצורה מדויקת את אופי הפתולוגיה ממנה סובל המטופל ולהתאים לו תרופה אחת ויחידה שתתאים גם לאופיו של המטופל ולמצבו הנפשי. זהו תהליך מורכב הלוקח זמן, ורק לאחריו אפשר להתאים את הרמדי הנכונה שתכסה את כל תמונת המחלה של האדם. התרופות ההומאפתיות הנמכרות בבתי המרקחת מורכבות ממספר תרופות הומאופתיות שעורבבו יחד ולא הותאמו באופן אישי לאדם ולמחלה ממנה הוא סובל. לכן הן לא שייכות לאסכולת ההומאופתיה הקלאסית ולא יוכלו לפתור את הבעיה. כתוצאה מכך הן לא יעילות ברוב המקרים ובמקרים אחרים יכולות אף להזיק.
זיכרו שהרמדי חייבת להיות "הומאופתית למטופל" כלומר להתאים בדיוק לסוג הפתולוגיה והמאפיינים המייחדים את המטופל. העובדה שהיא נראית כמו רמדי הומאופתית אינה הופכת אותה להומאופתית למטופל.

הייתי אצל הומאופת שנתן לי ויטמינים ותוספי תזונה שלא עזרו

כנראה שלא היית אצל הומאופת קלאסי. כיום מטפלים רבים מתחומים שונים מתהדרים גם בתואר הומאופת, ביניהם גם רופאים רבים המנסים "לרכוב על הגל". מטפלים אלו נותנים פורמולות צמחיות שונות, טיפולי מגע שונים וחלקם רושם בנוסף לטיפול גם הכנות (תרופות) הומאופתיות שאינן מותאמות באופן אינדבדואלי למטופל.
הומאופתיה קלאסית היא שיטת טיפול מורכבת מאוד, לימודי ההומאופתיה בארץ אורכים 4 שנים לפחות, במהלכן ההומאופת מתעמק בפילוסופיה ההומאופתית, לומד את התרופות ההומאופתיות, עובר סטאז' קליני מקיף ולומד אנטומיה ופיזיולוגיה, לאחר סיום לימודיו על ההומאופת להמשיך ולהעמיק את הידע בסמקרים שונים ותוכניות ללימודי המשך. לא כל מטפל שעבר קורס מזורז בן מס' שבועות הוא הומאופת, ממש כמו שלא כל אדם שעבר קורס עזרה ראשונה יכול להיקרא רופא. ישנן שיטות טיפול רבות ושונות השייכות לרפואה המשלימה, כבודן במקומן מונח ואין להן שום קשר להומאופתיה.
הומאופת קלאסי בד"כ יתמקד בשיטת טיפול זו בלבד ולא ישלב אותה עם שיטות טיפול אחרות כגון דיקור, רפלקסולוגיה וכו'. וכך הוא מתמקצע והופך למומחה בתחום זה.

אמרו לי שהתרופות ההומאופתיות כ"כ מדוללות שיש להן רק אפקט פלצבו:

התרופות ההומאופתיות אמנם מדוללות ומנוערות עשרות פעמים. למדע יש בעיה עם הנושא הזה מכיוון שעדיין לא הצליחו להבין איך התהליך הזה בכל זאת משפיע על גוף האדם ויוצר תהליך של ריפוי.
אולם הומאופתיה יעילה מאוד גם בטיפול בתינוקות ובעלי חיים שלגבם אי אפשר לטעון לאפקט פלצבו.
וגם בטיפול באנשים מחוסרי הכרה שגם לגבם אפקט הפלצבו אינו רלוונטי.
השימוש הווטרינארי בהומאופתיה גדל מידי שנה בכל רחבי העולם, ויחד איתו גם הטיפול בתינוקות ילדים ומבוגרים. לכן העובדות מדברות בעד עצמן- זה עובד!!! (כבר יותר מ 200 שנה).
כשאתה מטפל בתינוק הצורח מכאבי אוזניים כתוצאה מדלקת, ולאחר זמן קצר התינוק נרגע והדלקת נעלמת, קשה לומר שיש כאן אפקט פלצבו.

מה ההבדל בין ההומאופתיה הקלאסית לעומת ההומאופתיה המודרנית?

ההומאופתיה הקלאסית היא שיטת טיפול הוליסטית, על פי גישה זו על ההומאופת להתאים רמדי הומאופתית אחת שתכסה את כל תמונת המחלה הנפשית והפיזית ולא תגרום לדיכוי הסימפטומים הפיזיים בלבד. רמדי זו מותאמת לחוסר האיזון הפנימי של האדם הגורם להופעת הסימפטומים החיצוניים. כך נוצר תהליך ריפוי מלא והאדם ילמד להתמודד עם מצבי חולי אחרים בעתיד. זו בעצם שיטת הריפוי המקורית שפותחה על ידי ד"ר סמואל האנמן בגרמניה לפני יותר מ-200 שנה.
גישות אחרות בהומאופתיה שהתפתחו בשלבים מאוחרים יותר ונקראים "הומאופתיה מודרנית", "הומאופתיה צרפתית" ו"הומאוטוקסולוגיה" משתמשים במספר רמדיז הומאופתיות במקביל בצורה סימפטומטית ואינן מכוונות לטיפול בשורש הבעיה. הגישות האלו דומות מאוד בצורת החשיבה לרפואה הקונבנציונאלית ואינן מתייחסות לקשר בין הפתולוגיות השונות, ולכן בעצם אינן הומאופתיות.
בנוסף, בשיטות הטיפול הללו- יש צורך בשימוש יומיומי במספר גדול של תרופות הומאופתיות שמחירן יקר יחסית.
הטיפול ההומאופתי הקלאסי משתמש בתרופה אחת (שמחירה בין 30 ל-80 שקלים) ומכוונת לפתור את הבעיה מהשורש, בגישות האחרות עלות התרופות יכולה להגיע למאות שקלים בחודש ובד"כ הן אינן אפקטיביות.

שכנה שלי קיבלה טיפול הומאופתי למיגרנות האם גם אני יכולה להשתמש באותה התרופה?

ממש לא. סביר להניח שאם שכנה שלך הייתה אצל הומאופת קלאסי היא קיבלה רמדי הומאופתית שהותאמה לה באופן אישי. בהומאופתיה אין תרופה כנגד מחלה מסוימת, התרופות מכוונות לחוסר האיזון הבסיסי אצל האדם, אצל אדם אחד חוסר האיזון יכול לגרום למיגרנה ואצל אדם אחר תתפתח אסטמה. כל רמדי הומאופתית יכולה להתאים למגוון רחב של פתולוגיות פיזיות ונפשיות ועליה להתאים למכלול הבעיות מהן סובל המטופל.
יכולים להגיע 10 מטופלים שונים לטיפול במיגרנה וכל אחד יקבל תרופה שונה לגמרי: לאחד יש כאב בצידו הימני של הראש בלבד, לאחר יש כאב הולם בכל הראש בעיקר בשעות הצהריים, ואצל האחר התקף המיגרנה מלווה בעייפות רבה. כל מצב כזה מחייב טיפול ברמדי שונה לחלוטין המותאמת גם לאופיו של המטופל.

לשאלות נוספות או קביעת תור לטיפול פנו אלי לטלפון 0522552231
בריאות שלמה
דורון יוחננוב r.c.hom
הומאופת קלאסי

לרשותכם קליניקות בשלושה מוקדים הממוקמות בחופית (אזור נתניה), פתח תקווה, ותל אביב